Отчаяни усилия срещу ядрената катастрофа в Япония
В Япония продължава отчаяната борба за предотвратяването на ядрен апокалипсис, като в четвъртък два от авариралите реактори от АЕЦ “Фукушима-1” бяха обливани по няколко различни начина с вода, за да бъдат охладени.
За охлаждането на Трети и Четвърти реактор на ядрената централа бяха използвани общо 70 тона вода. Водометното полицейско оръдие е обляло реактора с 40 тона вода. Петте включени в операцията армейски противопожарни коли и хеликорпери са изляли 30 тона вода.
Операторът на централата ТЕПКО съобщи, че екипите са започнали да подават в авариралия Трети реактор и вода под високо налягане. Въпреки това нивото на радиацията е започнало отново да расте половин час след началото на операцията.
Едновременно с това техническите екипи на ТЕПКО през целия ден са работили по инсталирането на временна електрическа система, която да задейства помпите, доставящи вода на системите за охлаждане на реакторите и за пълнене на басейните за отработено гориво. Операцията не еприключила днес, както беше планирано и ще продължи в петък.
Частичното възстановяване на тока ще поднови работата на помпените станции на централата.
Докато бъде възстановен токът, екипите опитаха най-различни начини, за да напълнят басейните за охлаждане на прътите с отработено гориво, главно на Трети и Четвърти реактор.
Рискът за радиационно облъчване е най-голям за онези хора, които участват в операциите по охлаждане на реакторите, наричани в Япония "последните самураи от Фукушима". Рискът е от два източника - от защитената зона на реакторите и от басейните с отработено ядрено гориво.
Пострадалите от експлозиите на първи и трети енергоблок на АЕЦ "Фукушима 1" са общо 25 души, включително двама изчезнали безследно. Сериозно ранените са настанени в болници. Това съобщи Международната агенция по атомна енергия, като се позова на официални данни, получени от японските власти.
20 души от персонала на централата и двама полицаи са заразени с радиация. Един работник е силно облъчен при изпускане на радиоактивна пара за намаляване на налягането в реактора. Той е откаран в медицински център извън територията на централата, се посочва в съобщението.
Група пожарникари, участвали в гасенето на пожарите при реакторите от централата, са изпратени на преглед, който да установи дали са облъчени или заразени с радиация.
Рискът от радиационно облъчване е малък за 39-те милиона души, които живеят в Токио и околностите му, предаде Асошиейтед прес, като се позова на мнение на японски експерти. Това обаче не намалява паниката в страната.
Американската Комисия за ядрено регулиране даде много по-мрачна оценка за равнището на заплаха в японската ядрена криза от тази на японското правителство. Председателят на комисията заяви, че по данни на САЩ щетите при най-малко един от повредените реактори са далеч по-сериозни, отколкото е признал Токио и посъветва американците да стоят най-малко на 80 км от повредените японски ядрени централи, което е четири пъти повече от разстоянието, препоръчано от японското правителство.
Скандинавските държави също посъветваха гражданите си да напуснат 80-километровата зона около около авариралата централа. Властите в Япония засега евакуираха населението в радиус от 20 километра около централата.
Безпокойството на международната общност, че Япония е изгубила контрол над ядрената криза нараства. Британскит вестник "Дейли телеграф" цитира френския ядрен експерт Тиери Шарл, според когото следващите 48 часа ще са решаващи и че евъзможно ядрената катастрофа в Япония да надмине тази в Чернобил. Той определя ситуацията като "сериозен риск", но добавя, че "не всичко е загубено".
Броят на жертвите расте
По най-нови данни броят на загиналите при разрушителното земетресение и последвалото цунами в Япония са 5 178 души. По данни на полицията ранени при бедствията са били 2 285 души, а в неизвестност са 8 606.
Близо 380 000 души живеят в 2500 лагера. Идентифицирани са телата на около 2000 загинали, съобщи полицията, цитирана от агенция Киодо. Процедурата по идентифицирането е ускорена, защото моргите са затрупани с тела.
Според местните власти броят на изчезналите е над два пъти по-голям от този, който беше съобщен от националната полицейска служба. В град Минами Санрику в префектура Мияги около 8000 души все още са в неизвестност. Броят на загиналите само в близкия град Ишиномаки се очаква да надхвърли 10 000 души. В град Онагава се очакват 5000 жертви.
Без вода, ток и отопление
В резултат на бедствията частично или напълно са разрушени близо 100 400 сгради. Над 850 000 домакинства в Североизточна Япония и до момента са без електричество.
Много оцелели от мощното земетресение и вълните цунами от миналата седмица в Североизточна Япония се събудиха след шеста поредна нощ без течаща вода, засилва се недостигът на електричество и горива, а температурата падна под нулата, предаде ДПА.
В части от Япония има опасност от големи прекъсвания на електроподаването, ако потреблението на електроенергия не бъде значително ограничено, предупреди министърът на индустрията Банри Кайеда. Той добави, че производството на електроенергия е силно намалено заради пораженията, нанесени на атомните електроцентрали от земетресението и последвалите вълни цунами.
Над 1.6 милиона домакинства в префектура Мияги са без вода. Хората разказват, че не са имали възможност да се измият и преоблекат от петък. Някои автобусни линии и влакове в района започнаха да се движат отново и някои евакуирани решиха да се опитат да се завърнат по домовете си. Някои училища и детски градини в силно пострадалата префектура Ивате дори възобновиха занятията.
Недостигът на гориво обаче възпрепятства доставките на помощи до убежищата и ограничава възможността за отопление в зимния студ.
Силите за самоотбрана, които за първи път мобилизираха хиляди запасняци, строят пътища, за да осигурят достъп на спасителните екипи до разрушения град Рикузентаката в префектура Ивате. Част от летището в Сендай беше отворена, но само за полицейски и военни полети, съобщи Киодо.